Kursy i szkolenia z pierwszej pomocy – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
Autor: Centrum Szkoleniowe First Aid Med Rafał Bartoszek, publikacja: 2021-05-04
Pierwsza pomoc towarzyszy nam na każdym etapie naszego życia, niezależenie od tego, czy jesteśmy dziećmi, czy też osobami dorosłymi. Musimy zdawać sobie sprawę, że niestety nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy musieli udzielić komuś pierwszej pomocy. Jednak aby to zrobić, powinniśmy znać przynajmniej jej podstawy. Zajęcia z pierwszej pomocy są organizowane przez różne firmy, organizacje pozarządowe, ale również w placówkach oświatowych w ramach obowiązkowych zajęć dydaktycznych. Jak zatem się przygotować? Co warto wiedzieć przed udaniem się na kurs pierwszej pomocy?
Kurs PP – normy i zasady
Jedyną przeszkodą w tym wszystkim jest fakt, że nie ma określonych jednolitych zasad oraz norm szkoleniowych z zakresu pierwszej pomocy. W Polsce bowiem nie istnieją standardy, które określałyby, kto może prowadzić zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Jedynym wyjątkiem są zajęcia przeprowadzane w placówkach oświatowych, na kursach prawa jazdy oraz te, które mają jasno określone wymagania dotyczące osób, które mogą prowadzić zajęcia z tego obszaru. Dlatego nieraz jakość i tematyka prowadzonych zajęć z pierwszej pomocy niestety odbiegają od aktualnych wytycznych czy też standardów postępowania.
Na rynku istnieje wiele firm, instytucji i organizacji pozarządowych, które zajmują się organizacją kursów i szkoleń z zakresu udzielania, propagowania oraz nauczania pierwszej pomocy. Każda dana jednostka posiada swoją unikatową nazwę, działa pod daną marką, reprezentuje jakąś organizację lub inne stowarzyszenia. Niektóre z organizacji prowadzą przeróżne badania nad skutecznością i prawidłowością podjętych działań ratowniczych, a inne zaś starają się określić normy, korzystając z doświadczenia ratowniczego bądź lekarskiego, bazujących na książkach, wytycznych i różnych przypadkach medycznych.
W naszym kraju działają zarówno organizacje polskie, jak i zagraniczne. Ważne jest, aby standardy prowadzonych zagadnień nie odbiegały od wytycznych ustalonych przez daną organizację (w naszym przypadku jest to Europejska Rada Resuscytacji).
Każda organizacja zajmująca się planowaniem i prowadzeniem kursów i szkoleń stara się wdrażać swoje pomysły, sposoby lub przykłady, w jaki sposób zmotywować do udzielania pierwszej pomocy. W zależności od tego, jaki rodzaj kursu byśmy nie wybrali, to zagadnienia poruszane na kursach powinny być takie same, lecz niekoniecznie obejmujące ten sam zakres tematyczny. Niektóre systemy edukacyjne wprowadzają różne kursy modułowe, np. kurs podstawowy, kurs zaawansowany lub kurs udzielania pierwszej pomocy. Inne zaś proponują ukierunkować kursy i szkolenia pod daną grupę, np. kurs pierwszej pomocy dla nauczycieli, kurs dla pracowników w miejscu pracy, ale to już zależy od danej organizacji.
Jak już wcześniej było powiedziane, poza organizacjami istnieją pozostałe podmioty, które organizują kursy i szkolenia z pierwszej pomocy, gdzie nie podlegają pod żadną organizację, a korzystają z prawa do prowadzenia szkoleń z tejże tematyki, oczywiście poza podanymi wyjątkami.
Jaki sprzęt powinien znaleźć się na kursie pierwszej pomocy?
Ważne jest, aby podczas prowadzenia kursów i szkoleń korzystać z odpowiedniego sprzętu, który pozwoli na wykonanie odpowiednich ćwiczeń praktycznych, umożliwiających nabycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności.
Warto pamiętać, aby dany sprzęt, który jest wykorzystywany:
- spełniał odpowiednie normy, np. w pełni sprawne fantomy do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (z możliwością wykonania podstawowych elementów, takich jak resuscytacja oraz oddechy zastępcze),
- był w zupełności sprawny,
- był zabezpieczony przez dostępny sprzęt zastępczy, tj. w momencie pojawienia się usterki.
Dobrym pomysłem może okazać się wybór takiego sprzętu, który będzie informował, czy dana czynność jest wykonywana w sposób poprawny.
Dobór odpowiedniego sprzętu dydaktycznego jest zależny od treści kształcenia poruszanego na danym szkoleniu. Nie można bowiem przeprowadzić elementu praktycznego, np. z zakresu przyrządowego udrażniania dróg oddechowych, nie mając odpowiedniego sprzętu do tego. Dlatego pamiętajmy, aby w momencie dobierania sprzętu zwrócić uwagę, czy wszystkie zagadnienia poruszane w tematyce kursu można było wykonać na posiadanym przez nas sprzęcie.
Reasumując, dobór sprzętu powinien być zależny od rodzaju przeprowadzonego szkolenia, a w przypadku usterki powinniśmy posiadać sprzęt zastępczy.
Zwykłe zaświadczenie czy certyfikacja kursów i szkoleń?
Wiedzę z zakresu pierwszej pomocy może przekazać każda osoba. Niektóre firmy lub instytucje mają w swojej ofercie możliwość organizowania i przeprowadzania certyfikowanych kursów i szkoleń z pierwszej pomocy, które wiążą się z otrzymaniem odpowiedniego certyfikatu nadającego odpowiednie kompetencje. Ponadto informują, że osoba ukończyła kurs z wynikiem pozytywnym, czyli przyswoiła dany zakres tematyczny i przystąpiła do egzaminu, uzyskując wynik pozytywny.
W zależności od danej organizacji certyfikującej certyfikaty mogą mieć różną rangę, np. ważność danego certyfikatu na całym świecie, gdzie oznaczałoby to możliwość posługiwania się danymi uprawnieniami w innych krajach.
Wybierając kurs pierwszej pomocy, należy zorientować się, czy dana osoba potrzebuje certyfikowanego kursu pierwszej pomocy, czy może wystarczy zwykłe zaświadczenie. Należy jednak pamiętać, aby każdy zakres tematyczny nie odbiegał od aktualnych wytycznych postępowania w pierwszej pomocy. Z pewnością dużym atutem byłaby możliwość organizowania certyfikowanych kursów i szkoleń z pierwszej pomocy, co mogłoby spowodować, że dana firma zwiększyłaby swój prestiż oraz pozyskałaby większą liczbę słuchaczy, dlatego najważniejsze jest to, aby ocenić, na jakim rodzaju szkolenia zależy naszemu przyszłego klientowi.
Organizacja szkolenia i ilość uczestników
Każde szkolenie lub kurs rządzi się własnymi prawami. Niektóre rodzaje szkoleń mogą być przeprowadzane dla dużej ilości osób w jednym czasie. Niestety w przypadku kursów i szkoleń z pierwszej pomocy nie powinno się przekraczać danej liczby osób. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z określoną liczbą słuchaczy, powinniśmy ustalić, ilu instruktorów potrzebujemy, aby jak najlepiej przekazać daną wiedzę i umiejętności.
Można organizować kursy i szkolenia metodą mieszaną, tzn. pewne elementy szkolenia przeprowadzić metodą online (np. za pomocą platformy szkoleniowej treści teoretyczne z dowolną liczby słuchaczy), a pozostałe elementy, np. praktyczne, w określonym dniu z limitem osób.
Warto jest dostosować ilość osób do danego instruktora oraz ilości posiadanego sprzętu. Im więcej mamy instruktorów i sprzętu, tym więcej moglibyśmy przyjąć grup kursantów w jednym dniu. Z doświadczenia jednak wiemy, że najlepiej pracuje się w małej grupie, co ułatwia pracę, lepszą organizację ćwiczeń praktycznych oraz indywidualne podejście do każdego kursanta.
Oprócz samej ilości osób na kursie, dobrym pomysłem będzie przygotowanie tzw. serwisu kawowego oraz zaproponowanie obiadu w ramach kursu.
Elementami dodatkowymi, które mogłoby zachęcić do wzięcia udziału, są materiały promocyjne, które można wykorzystać po zakończeniu danego szkolenia, np. breloczki do kluczy, gdzie możemy schować rękawiczki lub ustniki do RKO, materiały piśmiennicze, pamiątkowe pinsy itp.